Warning: Uninitialized string offset 0 in /data/3/d/3d4a3228-c106-44fc-a697-dea0afeff80f/lipoprotect.sk/web/wp-includes/class-wp-term-query.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /data/3/d/3d4a3228-c106-44fc-a697-dea0afeff80f/lipoprotect.sk/web/wp-includes/class-wp-embed.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /data/3/d/3d4a3228-c106-44fc-a697-dea0afeff80f/lipoprotect.sk/web/wp-includes/class-wp-http-curl.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /data/3/d/3d4a3228-c106-44fc-a697-dea0afeff80f/lipoprotect.sk/web/wp-includes/blocks/image.php on line 1
Čo sú lipozómy? | LIPOPROTECT | Lipozomálne vitamíny

Čo sú lipozómy a čo znamená lipozóm?

Svet medicíny a starostlivosti o zdravie sa už nejaký čas prehodnocuje. Funkčné a účinné prírodné látky a poznatky z tradičnej medicíny sme prostredníctvom poznatkov z biochémie pretavili do niekoľkonásobne vyššej vstrebateľnosti a účinnejšej podoby.

Veľký potenciál prírodných účinných látok sme potvrdili intenzívnym výskumom. Ako môžu byť minerály, vitamíny alebo rastlinné látky v tele efektívne absorbované a spotrebované?

Odpoveď: prostredníctvom lipozómov LIPOPROTECT®!

Čo sú lipozómy?
Čo sú lipozómy?

Termín lipozóm je odvodený z gréckych slov „lipos“ – tuk a „soma“ – telo. Toto slovo tiež veľmi dobre vystihuje vlastnosti lipozómov, ktoré predstavujú malé telo (vezikulu).

Lipozómy sú lipidové vezikuly získané z fosfolipidov (používame olej zo slnečnice), ktoré tvoria dvojitú membránu. Táto dvojitá membrána sa tiež nachádza takmer vo všetkých biologických membránach (napr. Bunkových membránach nášho tela). Lipozómy môžu vo svojom vodnom jadre a taktiež v ich dvojitej membráne rozpustnej v tukoch transportovať rôzne látky bez ohľadu na ich náboj, veľkosť alebo štruktúru, čím sú chránené proti vlastným enzýmom tela v tráviacom trakte a do istej miery dokonca aj proti žalúdočnej kyseline.

Fosfolipidy, ktoré sú hlavnými stavebnými kameňmi LIPOPROTECT®, sú väčšinou rastlinného pôvodu a na výrobu lipozómov používame slnečnicu. Teoreticky sa môžu lipozómy tiež fúzovať s bunkovými membránami, pretože majú podobnú štruktúru. Pretože štruktúra fosfolipidovej dvojitej membrány je identická so štruktúrou bunkovej membrány. Absorpcia týchto fosfolipidových membrán je preto v tele prioritou. Pomocou tohto „klamlivého manévru“ sa môžu cez tráviaci trakt ľahko dostať na miesto určenia. Preto nazývame lipozómy našim „trójskym koňom“.

Absorpcia: Lipozómy sa prednostne absorbujú na črevnej stene, pretože sa skladajú z fosfolipidov, rovnako ako naše bunkové membrány. Normálnou absorpciou tuku aktívne zložky vstupujú priamo do enterocytov (črevných buniek) a odtiaľ do lymfy cez lymfatický systém. Týmto spôsobom je možné vyhnúť sa trase cez pečeň, čo zaisťuje, že sa zabráni priamemu výtoku alebo inaktivácii [1].

Čo znamená lipozóm?

Revolúcia LIPOPROTECT® lipozomálnych formulácií je založená na prírodnom fenoméne. Fosfolipidy za určitých podmienok zahŕňajú kvapaliny v lipidovom púzdre. To, či tieto tekutiny obsahujú vitamíny, minerály alebo mikroživiny, nie je pre lipozómy relevantné. Esenciálne látky vo vodných roztokoch sú automaticky uzavreté v lipozómoch počas fázy ich tvorby.

Potraviny obohatené o lipozómy sú preto „lipozomálne“, ak je primárna aktívna zložka obsiahnutá v potravine uzavretá v lipozómoch. Existuje teda syntéza, pri ktorej vitamíny, minerály alebo mikroživiny umožňujú lepší transport. Pretože cieľom každej aktívnej zložky je zabezpečiť transport do krvného obehu cez sliznicu a črevné epitelové bunky.

Vďaka svojej amfifilnej štruktúre (rozpustnej vo vode a v tuku) môžu lipozómy ľahko dosiahnuť tento cieľ a transportovať účinnú látku. Nastáva takmer úplné odovzdanie účinnej látky. Táto optimalizovaná absorpcia môže významne zvýšiť biologickú dostupnosť, a tak maximalizovať účinok aktívnej látky. To má zmysel, napríklad ak sa podávajú vysoké dávky alebo ťažko absorbovateľné účinné látky, ako je kurkumín, horčík alebo vitamín C. V skutočnosti je viac ako 75% všetkých aktívnych zložiek ovplyvnených zhoršením biologickej dostupnosti pri orálnom podaní, niekedy tak drasticky, že iba niekoľko percent sa môže transportovať do krvného obehu.

Takže ak vitamín, minerál, rastlinná látka alebo endogénna látka má atribút „lipozomálny“, znamená to, že sa použila technika zapuzdrenia lipozómov (alebo lipozomálna formulácia). Účinná látka je teda chránená v dvojitej membráne vzniknutej z fosfolipidov a je transportovaná priamo do krvného obehu, teda do najúčinnejšieho miesta pôsobenia.

Problém konvenčných výživových doplnkov je v ich povahe. Cieľom každej aktívnej látky sú bunky našich tkanív, do ktorých sa dostávajú krvným obehom. Teoreticky intravenózne potravinové doplnky zabezpečujú najrýchlejší transport na miesto pôsobenia, ale vo väčšine prípadov sa im vyhýbajú kvôli ich komplexnému podávaniu. V praxi často prevažuje odmietnutie kvôli obavám pacienta, ale aj vyššie riziko infekcie kanylami môže tiež predstavovať nebezpečenstvo.

Výživové doplnky podávané orálne sú najdostupnejšie, sú prvou a doteraz jedinou voľbou, pokiaľ ide o distribúciu životne dôležitých látok. Ich hlavným problémom však zostáva neefektívnosť, ktorá na dlhú dobu poškodila povesť potravinových doplnkov. Teoretické účinky založené na štúdiách in vitro často kontrastujú s praktickou neefektívnosťou in vivo. Niektoré citlivé účinné látky strácajú veľkú časť svojej aktivity pri prechode cez gastrointestinálny trakt alebo sa jednoducho neabsorbujú v tenkom čreve. Alebo sú molekulárne aglomerácie príliš veľké, majú príliš malú rozpustnosť vo vode, aby ich absorbovali alebo sú príliš hydrofóbne na to, aby sa rozpustili, môžu prejsť črevnou stenou len minimálne a nespĺňajú svoju funkciu. Väčšina sa vylučuje nepoužitá rektom alebo obličkami.

Vedci zistili, že lipozomálne formulácie môžu byť použité na ochranu a transport terapeutických látok, ako sú lieky, ale aj živiny a životne dôležité látky. Lipozómy, ktoré sa používajú vo farmaceutickom priemysle už celé desaťročia, sa používajú na cielené a úplné vstrebávanie aktívnych zložiek. Štúdie z medicíny a výživy potvrdzujú, že lipozómy LIPOPROTECT® zvyšujú biologickú dostupnosť až 30-krát. Toto je miera, s akou účinná látka vstupuje do nášho krvného obehu. Z ekonomického hľadiska sa táto biologická dostupnosť dá porovnať s pomerom cena-výkon. Čím vyššia je biologická dostupnosť účinnej látky, tým väčší účinok má na organizmus. Ešte dôležitejší ako vynikajúci pomer ceny a výkonu by však mohla byť skutočnosť, že veľa látok sa môže do krvného obehu prenášať vo významnej miere. Pri klasickej tabletke to nebolo možné dosiahnuť, jednalo sa len o minimálne množstvá.

V St. Crux Pharma teraz ponúkame inovatívny transportný systém LIPOPROTECT® na efektívne využitie a vstrebanie doplnkov výživy.

Vezmime si ako príklad LIPOPROTECT® vitamín C.

Vitamín C je vo vode rozpustná životne dôležitý vitamín, ktorý hrá podpornú úlohu v syntéze kolagénu, energetickom metabolizme a imunitnom systéme a ako antioxidant bojuje proti bunkovému stresu. Preto musí byť splnená denná dávka tohto vitálneho vitamínu. Často je potrebné zvážiť výhody a možné riziká látky v prípade predávkovania, t.j. dávka, ktorá je vyššia ako dávka špecifikovaná výrobcom, zákonodarcom alebo autoritatívnymi inštitúciami. Vitamín C sa považuje za veľmi neškodný aj vo veľmi vysokých koncentráciách [2].

Vo všeobecnosti sa užívanie 1000 mg vitamínu C denne u dospelých nad 19 rokov považuje za bezpečné po dlhú dobu. Vzťahuje sa to na množstvo vitamínu C, ktoré sa získava z potravinových doplnkov stravy. Ak však zdraví ľudia užívajú väčšie množstvá počas dlhšieho časového obdobia, môžu sa vyskytnúť aj nepriaznivé účinky.

Aj tu prichádza na pomoc lipozómálny LIPOPROTECT® vitamín C, pretože tu nie je rozhodujúci (absorpčný) mechanizmus absorpcie vitamínu C, ale absorpcia okolitých fosfolipidov (pasívnych), v ktorých je vitamín C obsiahnutý.

Výhody oproti bežným doplnkom výživy

Ochrana

Inkapsulácia chráni účinné látky v tráviacom trakte.

Maskovanie

Fosfolipidy maskujú účinné látky, umožňujú ich vstrebávanie vo vyšších dávkach a unikajú tak veľmi silnej selektívnej sile tenkého čreva.

Absorbcia

Lipozómy sa prednostne absorbujú v črevnej stene, pretože pozostávajú z rovnakých stavebných blokov ako naše bunkové membrány. Príjem týchto fosfolipidov je pre naše telo prioritou, a preto sa ľahko dostanú na miesto určenia. Prostredníctvom tejto optimalizovanej absorpcie sa môže biologická dostupnosť významne zvýšiť a zdravotné výsledky dosiahnu svoju optimálnu hodnotu. Tento trójsky kôň doplnkov môže zabrániť vedľajším účinkom niektorých vysokých dávok vitamínov a minerálov. (použitiu rôznych látok ako mikrokryštalická celulóza, poťahové látky a iné).

[1] Hyeongmin Kim, Yeongseok Kim, Jaehwi Lee, Liposomal formulations for enhanced lymphatic drug delivery,

Asian Journal of Pharmaceutical Sciences, Volume 8, Issue 2, 2013, Pages 96-103, ISSN 1818-0876, https://doi.org/10.1016/j.ajps.2013.07.012.

[2] Institute of Medicine. Food and Nutrition Board. Dietary Reference Intakes for Vitamin C, Vitamin E, Selenium, and Carotenoids. Washington, DC: National Academy Press, 2000.

LIPOPROTECT® lipozomálne doplnky sú:

  • vysoko biologicky dostupné
  • efektívne funkčné doplnky výživy
  • jednoduché užívanie
  • vhodné na každodenné použitie
  • prírodná nanotechnológia
Lipozomálne doplnky Lipoprotect